Dzień dzisiejszy

Pierwszym powojennym proboszczem parafii Brzeziny był ks. Piotr Sokołowski. Jemu to przypadł w udziale trud organizowania życia liturgicznego, zdobywania paramentów i naprawy kościoła. Czyni to z wielką gorliwością. Z ważniejszych prac należy wymienić: ogrodzenie cmentarza grzebalnego, budowa dzwonnicy, ufundowanie trzech śpiżowych, pięknie zsynchronizowanych dzwonów.

W roku 1950 kolejny proboszcz ks. kanonik Sylwester Żekanowski kontynuuje rozwój parafii. W 1962 roku dokonano elektryfikacji kościoła i plebanii, przeprowadzono kapitalny remont organów, kupiono zegar ścienny, nowy żłóbek, żyrandole itd. Był to kapłan wielkiej gorliwości i szlachetności, pomagał biednym. Z wdzięcznością wspominają go starsi, pamiętający go parafianie.

Następny proboszcz od 1969r. ks. mgr Jan Rzekanowski, bratanek ks. Sylwestra Żekanowskiego przystąpił do budowy drogi na cmentarz, urządził salę katechetyczną. We wrześniu 1970r. zainstalował głośniki w kościele.

16 czerwca 1981r przybywa do parafii Brzeziny ks. mgr Stanisław Soliński. Jego zasług nie sposób wymienić. Do najważniejszych należą: założenie orkiestry parafialnej, wykupienie i wyposażenie kaplicy filialnej w Kolonii Przystajni, budowa nowego kościoła parafialnego. W roku 2004 mianowano go Kanonikiem. W 2006r. otrzymał tytuł honorowego obywatela gminy Brzeziny. 24 maja 2006r. obchodził rocznicę 45-lecie kapłaństwa i 25-lecie duszpasterzowania w parafii Brzeziny.

Ks. Kanonik Stanisław SOLIŃSKI odszedł na wieczną służbę do Pana w dniu 31 października 2015r. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Brzezinach.

3 maja 2012r. nowym proboszczem naszej parafii został mianowany ks. Szymon Grzeszkiewicz, który rozpoczął remont plebani i wycinkę drzew na cmentarzu. Ks. Kanonik Stanisław Soliński został w naszej parafii jako rezydent. 22 września 2013r. probostwo parafii Brzeziny objął ks. Robert Wardęcki. Przez dwa lata jego pobytu u nas, przy współpracy parafian zdołano już wyremontować cmentarz i pobudować nowy budynek plebani.

 

Miejscowości należące do parafii: Aleksandria, Brzeziny, Bugaj, Czempisz, Dzięcioły, Jagodziniec, Jamnice, Kolonia Przystajnia, Moczalec, Przystajnia, Świerczyna, Wrząca, Zajączki, Zaleśna.

 

ul. Ks Józefa Kurzawy 1, 

62-874 BRZEZINY

brzezinyparafia@wp.pl

695219797

Nasza 

Parafia

Historia parafii

Początki parafii

Po I wojnie światowej , odzyskaniu upragnionej wolności przez Polaków nastąpił nowy ład, ogromne zmiany związane z organizacją życia w wolnym, polskim kraju. Pojawiła się też koncepcja i możliwość utworzenia nowej parafii Brzeziny. Taka potrzeba wynikała z wielkiej odległości do kościoła tutejszych mieszkańców, bowiem sąsiednie parafie Godziesze, Giżyce, Wojków, Iwanowice były oddalone o ok.10 km.

29 marca 1920r biskup Kujawsko-Kaliski Stanisław Kazimierz Zdzitowiecki eryguje nową parafię w Brzezinach.

Ziemię i budynki obecnej parafii odkupiono notarialnie 26 maja 1920 roku od właścicielki osady Brzeziny Praksedy Henclewskiej (z trzeciego męża wówczas - Bartosińskiej). Była to przestrzeń 43 mórg z zabudowaniami, domem mieszkalnym i budynkiem gospodarczym. Władysław Adam zmarł w 1896 roku. Prakseda Rozalia z Tyblewskich ur. 4 września 1857r. Zmarła w Kaliszu 1937 roku pochowana jest w Kaliszu na Tyńcu.

Pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii Brzeziny mianowano ks. Franciszka Hoffmana i dokonano wyboru dozoru kościelnego.

W jego skład wchodzili: prezes: Niemiec -Ernest Schlósser- właściciel ziemski.

Członkowie: Ks. Franciszek Hoffman, Stanisław Krawczyk z Aleksandrii i Andrzej Wagan z Czempisza.

Obecna plebania powstała z budynku w którym kiedyś mieścił się sklep i szynk. Kościół parafialny powstał z przebudowy budynku, który stanowił stajnie dla zwierząt – Chrystus Pan również narodził się w stajni.

Podwyższono w niej mury, dobudowano prezbiterium ozdabiając je łukiem, dobudowano wieżyczkę na sygnaturkę i 2 boczne kaplice, które nadały kościołowi kształt krzyża.

Od strony ogrodu dobudowano zakrystię. Wnętrze wyposażono w solidną podłogę, chór, ambonę itd. Prace trwały od lata do jesieni1920r zostały wykonane pod kierunkiem Wojciecha Rosy.

Świątynia, widziana z góry miała kształt krzyża. Świętego Krzyża też nadano wezwanie parafii Brzeziny.

Młoda parafia Brzeziny prężnie się rozwijała, zarówno pod względem duchowym jak i materialnym. Przy parafii działały koła: KSM (Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży), Koło Tercjarzy, Żywy Różaniec. Na niedzielnych mszach młodzież z KSM stała w zielonych mundurkach w dwuszeregu przez środek kościoła.

30 letni proboszcz Franciszek Hoffman posiadał zmysł organizacyjny i był pełen poświęcenia dla Chwały Bożej. Sam prowadził skromne życie, ciężko pracował, chodził w połatanej sutannie. Kompletował paramenty kościelne, doposażał wystrój świątyni,

w 1924r. poświęcił trzy nowe, dzwony (wywiezione przez Niemców w czasie II wojny światowej)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czas II Wojny Światowej:

 

Od 1 września 1939r. Polska znalazła się pod okupacją niemiecką. Głównymi metodami działania zastosowanymi w programie unicestwienia Polski były: likwidacja wszelkich form państwowości, masowe aresztowania, egzekucje i mordy, deportacja do obozów, niweczenie wszelkich przejawów kultury, tradycji i religii, zniszczenie życia religijnego. W tym celu wywożono księży do obozu koncentracyjnego w Dachau, zamykano kościoły. Utrata religii to utrata nadziei, która dawałaby siły do przetrwania, dawała otuchę na inną, lepszą przyszłość.

W czasie wojny kościół Brzezinach został zamieniony na magazyn, garaż do samochodów, zamykano tam też więźniów. Plebanie zajęła żandarmeria na kwaterę, odbywały się tu przesłuchania, tortury, a nawet egzekucje. 6 października 1941r. aresztowano i wywieziono do obozu koncentracyjnego w Dachau ks. proboszcza Bronisława Topolskiego. Zginął w piecu krematoryjnym, podobnie jak poprzedni proboszcz ks. Franciszek Hoffman. Msze rzadko odprawiano potajemnie w prywatnym domu państwa Chumiejów w Dzięciołach. Sakramenty święte udzielane były w Kaliszu w kościele św. Gotarda. Niemcy likwidowali wszelkie ślady kultury narodowej i religijnej. Zniszczyli wszystkie krzyże przydrożne i kapliczki, nie tolerowali krzyży i obrazów świętych w domach prywatnych. Wywieźli dzwony kościelne. W wyniku strzelaniny ucierpiał przestrzelony kilkoma kulami obraz z głównego ołtarza z kościoła w Brzezinach.

Śmiercią męczeńską zginął pochodzący ze Świerczyny młody kapłan ks. Józef Kurzawa. Był prefektem w parafii Osięciny, uprzedzony o zamiarach jego zamordowania, nie skorzystał z możliwości ucieczki, pozostał przy kościele, zginął wraz z ks. proboszczem po okrutnych torturach. Młodszy brat Józefa Kurzawy - Bolesław Kurzawa (student Seminarium Duchownego we Włocławku) został aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego.

Kontakt

ul. Księdza Józefa Kurzawy 1

62-874 BRZEZINY

 

695 21 97 97

 

brzezinyparafia@wp.pl

Nr konta parafii

24 8404 0006 2006 0018 9460 0001

Parafia w mediach społecznościowych

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.