Dokumenty:

- skrócony akt urodzenia (do wglądu)

- dane rodziców chrzestnych (imię, nazwisko, adres zamieszkania, wiek)

- zgoda z parafii rodziców, jeśli mieszkają w innej parafii a chcą ochrzcić dziecko w naszej parafii, także zgoda dla rodziców chrzestnych z innej parafii

Rodzice i chrzestni otrzymują kartkę do spowiedzi oraz odbywają katechezą przedchrzcielną

ul. Ks Józefa Kurzawy 1,

62-874 BRZEZINY

brzezinyparafia@wp.pl

695219797

Nasza

Chrzest

Bierzmowanie

Małżeństwo

Namaszczenie

Chrzest

Chrzest jest to pierwszy i najpotrzebniejszy sakrament (bez tego sakramentu nie można przyjąć pozostałych).

Chrzest:

-gładzi grzechy,

-daje życie nadprzyrodzone (łaska uświęcająca),

-czyni nas członkami Kościoła katolickiego,

-daje udział w kapłaństwie Chrystusa.

Pan Jezus ustanowił sakrament chrztu słowami: “nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” (Mt 28, 19-20).

Konieczności przyjmowania chrztu domaga się Pan Jezus, który powiedział: “Kto wierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie wierzy, będzie potępiony” (Mk 16, 16). Powiedział też: “Jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha Świętego, nie może wejść do Królestwa Bożego” (J 3, 5).

Chrzest przyjmuje się jeden raz w życiu, ponieważ wyciska on na duszy niezatarte, duchowe znamię, “charakter”, który uzdalnia ochrzczonego do uczestnictwa w kulcie chrześcijańskim.

Bierzmowanie

Bierzmowanie jest to sakrament, w którym Duch święty udziela się człowiekowi ochrzczonemu jako Dar i umacnia go aby wiarę swoją mężnie wyznawał, bronił jej i według niej żył.

Jak wygląda istotny obrzęd bierzmowania?

Istotny obrzęd bierzmowania składa się z trzech elementów wykonywanych równocześnie:

• namaszczenie olejem Krzyżma na czole ochrzczonego,
  • nałożenie ręki biskupa na jego głowę
  • słowa: “Przyjmij znamię daru Ducha Świętego”.

Kto może bierzmować?

W Kościele rzymskokatolickim zwyczajnym szafarzem bierzmowania jest biskup. W pewnych okolicznościach bierzmować może kapłan upoważniony do tego przez prawo kościelne.

Kto może przyjąć sakrament bierzmowania?

Sakrament bierzmowania może i powinien przyjąć każdy ochrzczony.

Aby godnie przyjąć ten sakrament, należy być:

• W stanie łaski uświecającej
  • odpowiednio przygotowanym i zdolnym do świadomego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych

Małżeństwo

Małżeństwo to przymierze, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz na rodzenie i wychowywanie potomstwa. Zawierane między ochrzczonymi zostało podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu.

Sakrament małżeństwa udziela łaski miłowania się wzajemnie tą miłością, jaką Chrystus umiłował Kościół. Łaska sakramentu udoskonala zatem ludzką miłość małżonków, umacnia ich nierozerwalną jedność na drodze do życia wiecznego. Ponieważ małżeństwo jest w Kościele stanem publicznym, dlatego powinno być zawierane publicznie w ramach celebracji liturgicznej i wobec zgromadzenia wiernych.

Do istotnych cech małżeństwa należy:

– jedność,

– nierozerwalność,

– otwartość na przyjęcie dzieci.

Chrześcijański dom rodzinny jest miejscem, gdzie dzieci otrzymują nauczanie wiary, i dlatego słusznie nazywa się go „Kościołem domowym”, wspólnotą łaski i modlitwy, szkołą cnót ludzkich i miłości chrześcijańskiej.

Dokumenty:

- metryka chrztu świętego z adnotacją o bierzmowaniu, wydana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem zgłoszenia

- dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego (w przypadku ślubu konkordatowego)

- świadectwo bierzmowania (jeśli nie jest w metryce chrztu)

- dowody osobiste

- świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego i Poradni Życia Rodzinnego

- osoba owdowiała - akt zgonu współmałżonka

- osoba, której wcześniejsze małżeństwo zostało uznane za nieważne - orzeczenie sądu kościelnego

- osoba po rozwodzie cywilnym, o ile wcześniejsze małżeństwo nie było sakramentalne - pismo wyroku rozwodowego

- ostatnie świadectwo katechizacji

Namaszczenie

Namaszczenie chorych jest to sakrament, który udziela specjalnej łaski chrześcijaninowi doświadczonemu ciężką chorobą lub starością. Stosownym czasem na przyjęcie tego sakramentu zachodzi wtedy, gdy wierny staje wobec niebezpieczeństwa śmierci z powodu choroby lub starości. Namaszczenie chorych chrześcijanin może przyjmować ile razy zostaje dotknięty ciężką chorobą; również wtedy, gdy nastąpiło nasilenie choroby.

Namaszczenia chorych udzielają kapłani, używając oleju poświęconego przez biskupa, a w razie potrzeby przez kapłana, który namaszcza chorego. Do istoty tego sakramentu należy namaszczenie czoła i rąk chorego, z towarzyszącą modlitwą o specjalną łaskę płynącą z tego sakramentu. Kapłan namaszczając wypowiada słowa: „Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego. Amen. Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie. Amen”.

Skutki specjalnej łaski sakramentu namaszczenia chorych są następujące:

– zjednoczenie chorego z męką Chrystusa dla dobra chorego i całego Kościoła,

– umocnienie do przyjmowania po chrześcijańsku cierpień związanych z chorobą lub starością,

– przebaczenie grzechów, jeśli chory nie mógł go otrzymać przez sakrament pokuty,

– umacnia ufność w Bogu, uzbraja przeciw pokusom szatana i trwodze śmierci,

– powrót do zdrowia, jeśli to służy dobru duchowemu chorego,

– przygotowanie na przejście do życia wiecznego.

ul. Księdza Józefa Kurzawy 1

62-874 BRZEZINY

brzezinyparafia@wp.pl

Nr konta parafii

24 8404 0006 2006 0018 9460 0001

Parafia w mediach społecznościowych

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.